VTEC - кога трябва да се включи при Accord с F22Z2 двигател

Всякакви технически въпроси

Модератори: AMD, motor1sta

Потребителски аватар
mitaka_t
Новак
Новак
Kapa: Honda Accord (F22Z2)
Status: Извън линия

VTEC - кога трябва да се включи при Accord с F22Z2 двигател

Мнениеот mitaka_t » 09 ное 2011, 14:15

Здравейте!
Колата е Honda Accord 2.2i VTEC, 150 к.с. 97-ма год.
Интересува ме някой знае ли при какви условия, по спецификация, би трябвало да се включи VTEC-а за Accord със F22Z2 двигател (SOHC, "малкия VTEC")?

Рових се доста в нета и по чуждестранните форуми, но никъде не открих точна информация на колко оборота трябва да се включи за този двигател. Единственото по-конкретно, на което попаднах е 1-2 поста в чужди форуми, където се споменава Accord 97-ма VTEC Engagement ~2500 rpm. Това обаче не са извадки от спецификации, просто постове. Не се споменава и за конкретен двигател (до колкото знам при такива Accord-и само F22B1 и F22Z2 двигателите са с VTEC, но не съм сигурен). Интересното е, че се споменава и за VTEC-E за тези Accord-и. Не мисля, че аз съм с VTEC-E, най-малкото защото никъде нямам такова обозначение, нямам Econo лампа, а и до колкото знам VTEC-E двигателите имат по два VTEC соленоида - аз нямам, само един е при мен.

Вчера си направих VTEC "лампа" и леко се изненадах когато видях, че наистина светва на около 2500 оборота. От това, което съм чел за VTEC engagement-а като цяло, си мислех, че би трябвало да се включва на по-високи обороти - 4000 и нагоре (с изключение на VTEC-Е).
Аз лично бях останал с впечатление, че се включва на ~4500 оборота.
Навсякъде чета, че при едноваловите VTEC-ци, не се усеща осезаемо когато се включи, за разлика от двуваловите (където казват че и по самото ускорение при включването на VTEC-a и по звука на мотора веднага се разбира).
Та... незнам дали е от внушение или друго нещо, но... досега ми се струваше, че "усещам" включването на VTEC-а около 4500 оборота. Това беше до преди да сложа индикатора.... сега вече съм объркан ... :?:
Друго, което забелязах е, че май има значение "колко газ" подаваш. Нямах възможност да я пробвам кой знае колко от нас до офиса в градски условия, но все пак забелязах, че на 2-ра примерно ако настъпя рязко газта лампата светва на ~2500 оборота. Ако подавам плавно газ - светва по-късно (в конкретния случай стигнах до 3000 оборота, но тогава май настъпих по-рязко и светна, не знам дали ако бях продължил да подавам плавничко щях да стигна и до повече обороти без да светне лампата).

Всичко това, което описах нормално ли е да бъде така за моята кола - оборотите, на които се включва, подаването на газ и т.н.?

Ако някой има повече информация по въпроса за VTEC-а на Accord със F22Z2 (SOHC, "малкия VTEC") двигател, ще се радвам и ще съм благодарен да я сподели.

Поздрави.

Потребителски аватар
Mironcho0
Новак
Новак
Kapa: honda accord 2.2 vtec
Status: Извън линия

Re: VTEC - кога трябва да се включи при Accord с F22Z2 двигател

Мнениеот Mironcho0 » 11 юли 2017, 08:31

Браво, 6 години по-късно, със същия мотор и аз имам такъв въпрос и аз намерих същите становища, без подплатени факти .... тъжно е, че никой не ти е отговорил, което ще рече, че никой не знае по документи за този мотор каква е хавата за vtec-а :(

Върни се в “Технически въпроси”